Sv. Margareta Alacoque (16. listopada)

Margareta ( grčki: Biserka ) je rođena 22, srpnja 1647, g. u Lautccouru ( Francuska ), Njezin otac, Claude Alacoque, kraljevski bilježnik je umro kad je Margareta imala samo 8 g. Počela se školovati kod sestara klarisa. Prvu Pričest prima u 10. g. Tada teško oboli, a u 14. g. naglo ozdravlja. Krizmana je 1669, a 23. svibnja I671.g. je primljena u samostan sestara od pohoda BDM u Paray-Ie-Monialu, Dok je klečala pred Presvetim Oltarskim Sakramentom ukazao joj se Krist na treći dan Božića g. 1673. Njoj kaže: »Srce moje božansko tako je puno ljubavi prema ljudima i prema tebi, te ne može dulje zadržati u sebi plamen goruće ljubavi, nego mora, uz tvoje posredovanje, otkriti se ljudima i objaviti se kako bi ih obogatilo onim blagom što ga u sebi ima». Drugi puta joj govori: «Gle, ovo srce, koje je ljude toliko ljubilo te se iscrpilo, da ljudima pokaže svoju ljubav. A za hvalu, od većine, primam samo nezahvalnost, koju mi u tom sakramentu ljubavi pokazuju svojim prijezirom, nepristojnošću, svetogrđem i hladnoćom. A što me najviše boli jest to što tako čine i oni, koji su meni posvećeni. Zato od tebe tražim da prvi petak iza osmine Tijelova bude posebna svetkovina u slavu moga Srca. Toga dana neka se primi sv. pričest i neka se mome Srcu svečanom otprošnjom povrati čast povrijeđena uvrjedama…A ja ti obećavam, da će se moje Srce raširiti i milostima ljubavi svoje obilno nadariti one, koji pokažu ovu počast, te ustraju i drugima ma nju ukažu.» Mnogi su bili sumnjičavi, a potporu je našla u svom ispovjedniku sv. Klaudiju Colombiereu. Margareta je umrla godine 1690, Blaženom je proglašena 1864. g. Papa Benedikt XV. proglasio ju je svetom godine 1920, Klement XIII. potvrdio je blagdan Srca Isusova g. 1765. Pijo IX. je blagdan Srca Isusova preporučio za cijelu Crkvu 23. kolovoza 1856. g. Pijo XI. istaknuo je poseban stupanj čašćenja g. 1928. Lav XIII. objelodanio tri Enciklike i posvetio sav ljudski rod Srcu Isusovu. Pijo XII, objelodanio Encikliku o čašćenju Srca Isusova g. Gospodnje 1956.

Izvor: http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=1095