Izgradnja crkve u Podrutama

O izgradnji i blagoslovu crkve Kraljice mira

Blagoslov crkve Kraljice mira u Podrutama bio je 9. srpnja 2000. godine.

Godine 1999. odlukom ekonomskog vijeća župe Mađarevo zatražena je dozvola za gradnju nove crkve Kraljice mira u Podrutama od duhovnog stola varaždinske biskupije. Crkva je dobila lokaciju, odlukom varaždinskog biskupa mons. marka Culeja i o. Zdravka Tube, na mjestu stare škole u Podrutama. Zemljište je darovao grad Novi Marof. Mještani su s velikom radošću prionuli čišćenju prostora i rušenju.

Idejni projekt crkve uradio je o. Zdravko Tuba, a potvrdila ga je gospođa Nada Volarić, ing. građevinarstva koja je i preuzela sam nadzor gradnje crkve. U travnju 2000. izdan je natječaj za izvršenje radova gradnje crkve. Nakon dobivene lokacijske i građevinske dozvole u lipnju započelo se s iskopom zemljišta.

Dana 12. srpnja 1999. godine o. Zdravko Tuba blagoslovio je gradilište s kojim je započela izgradnja crkve.

Uz Božju providnost i zagovor Blažene Djevice Marije Kraljice mira s različitih strana uz zamolbe i dobrotu ljudi pristižu novčana sredstva koja prate samu gradnju. Bog je darovao lijepo vrijeme tako da su već 3. listopada 1999. izgrađene podrumske prostorije i temelji, a postavljen je i kamen temeljac. Ovu radost uz mnoštvo vjernika župe i okolice s nama je podijelio i preuzvišeni biskup varaždinski mons. Marko Culej.

Vrijednost izgrađenog objekta iznosi oko 3,5 milijuna kuna. U ostvarenju ovog pothvata za nepunih godinu dana velikom providnošću Božjom i zagovorom Blažene Djevice Marije Kraljice mira te požrtvovnošću i vodstvom upravitelja župe o. Zdravka Tube, mnogi ljudi dobre volje ugradili su sami sebe.

Prikupljena su sredstva dobrovoljnog dara vjernika župe Mađarevo, biskupije varaždinske, Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca, mnogih donatora među kojima je i Grad Novi Marof koji je darovao zemljište i beton za temelje crkve, Termika iz Novog Marofa razne izolacijske porepštine, Trgopromet Novi Marof i mnogi drugi. Tvrtka Quarella iz Verone darovala je mramor za crkvu i podrumske prostorije.
Jaslice, kao i križni put od prirodnih materijala izradila je 2000. godine s Samuela Premužić.

U svibnju i lipnju 2002. godine radilo se na dovršenju uređenja crkve Kraljice mira. Pobojali su se zidovi iznutra i izvana. Oslikavanje prozora s motivima Starog zavjeta i otajstvima svete krunice u stilu vitraja s velikom ljubavlju izradila je umjetnica gđica Nikolina Skledar. Postavljen je mramor u podrumske prostorije i uređen je prostor oko crkve.

14. srpnja 2002. godine crkva Kraljice mira primila je svečanu posvetu. Svečanosti posvete prethodila je trodnevna duhovna obnova koju je predvodio o. Martin Dretvić. Uz prisutnost varaždinskog biskupa Marka Culeja, svećenika varaždinskog dekanata i braće Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca te velikog broja vjernika iz župe i okolnih mjesta protekla je svečanost posvete crkve. Biskup Marko Culej blagoslovio je zvono posvećeno bl. Alojziju Stepincu koje je svečano pod podizanjem zazvonilo zaslugom vrsnih majstora postavljanja zvona gosp. Ivana Bosilja i njegove ekipe. U novo izgrađeni oltar postavljene su moći našeg hrvatskog kardinala mučenika i blaženika Alojzija Stepinca koje je do oltara donio upravitelj župe o. Zdravko Tuba, a u oltar položio preuzvišeni biskup Marko Culej.

Galerija

© Župa sv. Vida i sv. Jurja Mađarevo | Dizajn: NiV