Katedra sv. Petra apostola (22. veljače)

Blagdan je slavljen na današnji dan u Rimu već od IV. st. kao znak jedinstva Crkve sazidane na Apostolu. Prema tekstu sv. Mateja 16, 13 – 19 sv. Petar je temelj Crkve. Taj tekst je tako drag svakome rimokatoliku. Isus dolazi u okolicu Cezareje Filipove i pita svoje učenike za mišljenje ljudi o Sinu Čovječjem! Odgovori su bili raznovrsni. Jedni su mislili da se radi o sv. Ivanu Krstitelju, drugi o Iliji, treći o Jeremiji ili kojem drugom proroku. Kad su učenici Kristovi kazali sve Sto svijet priča o Sinu Čovječjem, Isus postavlja i njima isto pitanje. U ime svih Šimun Petar odgovara; «Ti si Krist, Sin Boga živoga!» Na te riječi Isus izriče blagoslov Petru riječima: «Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer tebi to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj nebeski! A ja tebi kažem: Ti si Petar – Stijena, i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju, i Vrata paklena neće ju nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa štogod svežeš na zemlji, bit će svezano i na nebesima, a što razriješiš na zemlji, bit će razriješeno i na nebesima». Isus govori slikovito. Ključevi označuju vlast, a stijena čvrstoću građevine. Svaki dobronamjerni čitatelj Biblije može jasno uočiti kako se te riječi odnose i na osobu sv. Petra, a ne samo na njegovu vjeru ili čak koga drugoga. Pobožni puk Božji, već od ranih kršćanskih vremena, veoma je štovao katedru Petrovu, kao simbol učiteljske vlasti. Prema mišljenju velikoga arheologa De Rossija, katedra, koja je očuvana do danas, sastavljena je od tri dijela. Jedan dio potječe iz apostolskoga vremena, drugi dio, načinjen od bjelokosti, iz V. – VI. st., a treći je nastao u vremenu od IX. do XI. stoljeća. Nadnevak ovoga blagdana potječe još iz L stoljeća. Tada su kršćani slavili sv. Petra kao zaštitnika kršćana. Sv. papa Lav Veliki kaže: «Prešlo je i na ostale apostole pravo sudjelovanja u vlasti, i na sve crkvene poglavare prispjela je moć te odredbe. Ali ne predaje se uzalud jednomu što se priopćuje svima. To je na poseban način povjereno Petru jer je svima crkvenim upraviteljima stavljen na čelo Petar».

Izvor: http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=1322