Gavin od Porto Toressa, mučenik (30. svibnja)

Sveti Gavin je najvjerojatnije bio jedan od svećenika koji su, zajedno sa sv. Krispulom od samih početaka kršćanstva naviještali Evanđelje na Sardiniji. Za vrijeme progonstva cara Hadrijana uhićen je, suđen te je podnio mučeništvo, moguće upravo na onoj istoj litici nad morem, na kojoj je kasnije podignuta živopisna crkvica, kojom je obilježeno njegovo mučeništvo i prema kojoj se u svibnju upućuje lijepa procesija, kojom mu se iskazuje čast. Njegovi su ostatci, prema nalogu pape Grgura III., kasnije prebačeni u Rim i s velikim počastima smješteni u jednu tamošnju crkvu.

Danas se nalaze ispod jednog od oltara bazilike svetog Petra. Stanovnici mjesta Porto Torres, iako uskraćeni posmrtnih ostataka svojega apostola i mučenika, također su mu posvetili baziliku, sagrađenu djelomice od ostataka rimskih građevina, a djelomice od izvorna materijala. To je svetište njznačajnija srednjovjekovna crkva na tome otoku, kao i jedan od njegovih najistaknutijih vjerskih spomenika. Izgrađena u romanskome stilu, ima dvje izbočine koje završavaju polukružnim apsidama, što znači kako zapravo nema pročelja u pravome smislu te riječi. Ta je neobična građevina, uz druge znakove pobožnosti, najljepša zahvala što su Porto Torresa mogli iskazati svome svetom zaštitniku.

Izvor: kalendar.laudato.h