Veliki četvrtak (misa večere Gospodnje)

Danas na Veliki četvrtak nema dnevnih sv. misa, samo misa večere Gospodnje u 19h koja je godišnji spomen-čin ustanovljenja svih naših euharistijskih slavlja. U Varaždinskoj katedrali, matičnoj crkvi naše biskupije, biskup će u 10h slaviti liturgiju sa svim svećenicima biskupije. Blagosloviti će se bolesničko i katekumensko ulje, te će se posvetiti također i krizmano ulje, te ulje za ređenje svećenika. Nakon biskupove propovijedi svećenici će obnoviti obećanja dana na ređenju da će vjerno obavljati prihvaćenu službu.

Spomen na Isusovu Posljednju večeru

Veliki četvrtak je četvrtak u Velikom tjednu, posljednji dan korizme.

Dok se pjeva Slava zvone sva zvona, a onda “ušute” do “Slave” Vazmenog bdjenja. Poslije homilije, gdje to preporuča pastoralni razlog, može se obaviti obred pranja nogu. Poslije pričesti ciborij s posvećenim česticama ostavi se na oltaru. Misa se završi Popričesnom molitvom, ispusti se završni obred mise, a zatim slijedi prijenos Svetootajstva, pohranjivanje na prikladno mjesto (pokrajnji oltar) te klanjanje pred Presvetim. Poslije prenošenja Svetootajstva oltar se razotkrije i iznesu križevi iz crkve. U crkvi ostaju samo pokriveni križevi.