Veliki četvrtak (misa večere Gospodnje)

Danas na Veliki četvrtak nema dnevnih sv. misa, samo misa večere Gospodnje u 19h koja je godišnji spomen-čin ustanovljenja svih naših euharistijskih slavlja. U Varaždinskoj katedrali, matičnoj crkvi naše biskupije, biskup će u 10h slaviti liturgiju sa svim svećenicima biskupije. Blagosloviti će se bolesničko i katekumensko ulje, te će se posvetiti također i krizmano ulje, te ulje za ređenje svećenika. Nakon biskupove propovijedi svećenici će obnoviti obećanja dana na ređenju da će vjerno obavljati prihvaćenu službu.

Spomen na Isusovu Posljednju večeru

Veliki četvrtak je četvrtak u Velikom tjednu, posljednji dan korizme.

Kad svećenik u misi zapjeva hvalospjev “Slava”, svečano zazvone sva zvona koje se nakon toga ne oglašavaju (“zavežu”) do mise vazmenog bdjenja na Veliku subotu.

Misno evanđelje govori o tome kako je Isus apostolima prao noge, kao primjer i poziv svim kršćanima na uzajamnu ljubav i služenje. Veliki četvrtak je također spomendan u koji je Isus ustanovio dva sakramenta: euharistiju (svetu misu) i svećenički red.

Izvor: www.zupa-cernik.hr