sv. Lovro (10. kolovoza)

Sveti Lovro kršćanski je svetac rođen oko 225. godine u današnjoj Španjolskoj, u malom mjestu Huesca. Završio je školu u Zaragozi i tamo sreo papu Siksta II. Siksto ga je poveo u Rim sa sobom i ondje ga zaredio za arhiđakona rimske crkve. Na toj dužnosti sveti Lovro bio je odgovoran za sve crkvene riznice, bavio se bibliotekarstvom te je sačinio popis svih članova rane Crkve i popis skrivenog crkvenog blaga.

Kada je prefekt Rima dao uhvatiti Siksta i osudio ga na smrt, Lovro je zaželio umrijeti s njim. No Siksto mu je naredio da pričeka i da razdjeli siromasima crkveno blago. Lovro je okupio mnoštvo siromaha i bolesnika i podijelio im sve blago.

Rimski car Valerijan, znajući za blago koje se nalazi kod Lovre, dao ga je uhititi 6. kolovoza 258. g. Kada je sudac istražitelj upitao za crkveno blago, Lovro je uperio prst u siromahe govoreći „Evo blaga Kristove Crkve“. Zbog toga je bio mučen, bičevan i na gradelama spaljen. Legenda kaže da je pritom izjavio: „Ova je strana gotova, okrenite me“. Mučeništvo svetog Lovre prema pisanim knjigama zbilo se u Rimu 10. kolovoza 258. godine i zato se toga datuma slavi njegov blagdan.

U Rimu je na mjestu njegova mučenja izgrađena bazilika San Lorenzo fuori le mura, jedna od sedam rimskih bazilika. Zaštitnik je Rima, Rotterdama, Kanade, Šri Lanke, kuhara, pekara, komičara, mesara, vatrogasaca, knjižničara, kožara, siromaha, studenata, učenika…

Otprilike u vrijeme njegova blagdana,  dogodi se kiša meteora koja se naziva suzama svetog Lovre.

Izvor: http://www.zupa-mertojak.info/hr/duhovnost/sveci/133-sveti-lovro