sv. Brigita švedska (23. srpnja)

Brigita je velika švedska svetica, a ujedno i cijele Crkve. Ona je suvremenica i istog duhovnog usmjerenja sv. Katarine Sijenske i preteča sv. Franciske Rimske. Sve tri bile su mističarke u zamršenom vremenu crkvene i papinske krize.

Brigita je rođena blizu švedskog grada Uppsale 1303. Sa četrnaest godina zaručena je s Ulfom Gudmarssonom. Rodila je osmero djece. Njezina kći Katarina postala je svetica. Godine 1341. hodočastila je sa svojim mužem u Španjolsku na grob sv. Jakova. Na povratku njezin je muž otišao u cistercitski samostan i postao redovnik. Umro je 1344. Brigita se posvetila molitvi i razmatranju. Bog ju je obdario vizijama, objavama i molitvenim zanosima. Brigita je sve zapisivala na švedskom, a njezini su ispovjednici prevodili na latinski. Ustanovila je jednu redovničku zajednicu za žene i jednu za muškarce. Tu zajednicu nazvala je „Red Otkupljenja”. Godine 1349. odlazi u Rim i tamo ostaje 24 godine. Pokušala je nagovoriti papu da se iz Avignona vrati u Rim, ali nije uspjela. Umrla je u Rimu 1373. Njezina kći Katarina prenijela je njezino tijelo u samostan Vadstena. 1391. godine proglašena je svetom. Revolucija je ukinula njezinu redovničku zajednicu, ali je obraćenica Elizabeta Hesselblad tu zajednicu obnovila. Na njezinu grobu mole se i katolici i luterani za jedinstvo vjere.

Brigita posebno potiče majke i udate žene da kršćanski odgajaju svoju djecu. I oni koji su u braku mogu puno učiniti za napredak svete vjere. Biti svet, odnosno biti dobar Božji je poziv za sve članove Crkve, a ne samo za redovničke osobe.

Izvor: http://www.samostan-imotski.hr/duhovna-misao/rijec/uzorivjere/1213-sv-brigita-svedska