Duhovi – Pedesetnica

Uskrsno je vrijeme još jedno tzv. „jako vrijeme“ liturgijske godine. Posebno dvije velike svetkovine obilježavaju to vrijeme: Uskrs – Vazam, nedjelja Gospodnjeg uskrsnuća i našeg spasenja, te Duhovi – Pedesetnica, nedjelja Pedesetnice, koja se slavi kao rođendan Crkve. Na taj dan nad apostole je sišao Duh Sveti i to se slavi kao početak Kristove Crkve. Obećanja koja je Isus prije svoje smrti, nakon svoje smrti i prije uzašašća, obećao, u potpunosti su se ostvarila.

Dok, npr. kroz korizmu, vjernici žive kao u vrijeme kušnje, pedeset dana nakon Uskrsa jest liturgijsko vrijeme posvećeno Duhu Svetomu, a to znači i vrijeme Crkve.
Gledajući povijesni razvoj ne može se preskočiti početno povezivanje sa židovskim blagdanom Sedmica (sedam sedmica). Značenje riječi Pedesetnica – Pentekostes – je „pedeset dana“. Sedam puta sedam plus jedan. U biblijskom jeziku sedam govori o  savršenstvu i dovršenju. Prema tome sedam puta sedam je najviše savršenstvo.
Pedesetnica je svetkovina Duha Svetoga. Malo je onih koji dijele oduševljenje u odnosu na Njega. Duh Sveti je Tješitelj! U životu trebamo Nekoga u nama samima tko će nas neprestano podsijećati da nismo sami, Nekoga tko nas poziva da podignemo pogled prema Gore.  Pedeset dana nakon Uskrsa zbio se značajan događaj u povijesti Crkve. Došao je Duh Sveti u moći i snazi i preobrazio apostole. Njihovi životi nisu više bili isti. Trebamo Nekoga tko će nam iznutra ulijevati snagu. Nekoga tko nam govori da se ne bojimo već da idemo naprijed. Duh Sveti može i mora promijeniti i naše živote. Poznat nam je život svetog Augustina prije obraćenja. Živio je razvratno, ili, kako bismo rekli današnjim žargonom „slobodno“.

Nedugo nakon njegovog obraćenja, Augustin je šetao ulicom u Milanu i susreo prostitutku koju je otprije poznavao. Ona ga je zvala, ali on se nije odazivao te je nastavio uspravno hodati niz ulicu. „Augustine“, zazva ga još jednom, „to sam ja!“. Potpuno smiren i s odlučnošću Krista u svom srcu odgovori: „Da, ali to više nisam ja.“
Duh Sveti promijenio je Augustina. „Stari“ Augustin više ne postoji. Zaboravite ga! Sada je novi Augustin na kojega je Duh Sveti djelovao i svojom ga milošću očistio. Duh Sveti može od nas stvoriti novo stvorenje. Imamo samo jedan život. Možemo ga učiniti lijepim ili upropastiti ga. To se čini očitim izborom, ali istina je da ništa ne možemo učiniti sami. Moramo se prepustiti milosnom djelovanju Duha Svetoga koji nam daje sedam poznatih darova kako bi postali pravi, zreli i istinski vjernici.

Izvor: www.zupa-cernik.hr