Devetnica sv. Tomi Akvinskom (19. – 27. siječnja)

1. dan

Sveti Toma, pozvan od Boga

Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. (Mt 10,37)


Sveti Toma Akvinski

Sveti Toma, kao mladić bio si uvjeren da te Bog poziva u redovnički život. Iako je tvoja obitelj bila protiv toga, bio si odlučan u slijeđenju Božijeg poziva. I kad su te braća otela i zatvorila u vlastitu kuću ti nisi odustajao nego si čekao Božji trenutak.

Sveti Toma, moli za sve mlade koji tek trebaju prepoznati svoj poziv. Pomozi im da budu otvoreni Božjem pozivu. Nadahni ih da naprave izbor nadahnut iz ljubavlju prema Bogu i nesebične ljubavi prema bližnjemu. U bilo kojem životnom staležu da se nalaze, pomozi im da uvide, put njihova izbora kao poziv služenju. Mogu i oženjeni, i samci, i svećenici i sve Bogu posvećene osobe graditi Crkvu kroz svoje živote utemeljene na odanosti, pobožnosti i ljubavi.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen

2. dan

Sveti Toma ljubitelj čistoće

Bog nas, doista nije pozvao na nečistoću nego na svetost (1 Sol. 4,7)


Sveti Toma Akvinski Guericino – detalj

Sveti Toma, ti si bio veliki ljubitelj čistoće. Kad te je obitelj željela odgovoriti od ulaska u Dominikanski red, poslala ti je neku ženu da te navede na grijeh. Ti si se odupro i zauvjek posvetio svoje djevičanstvo Bogu.

Danas smo oktuženi kulturu koja obezvrjeđuje dar ljudske seksualnosti. Ljudske osobe su viđene kao seksualni objekti, a njihovo ljudsko dostojanstvo je obezvrijeđeno. Kao posljedicu toga, imamo društvo koje odobrava abortus i nepoštuje ljudski život od samog početka. Djeca se zloupotrebljavaju, a obitelji su nevjerne.

Moli, sve dok naše društvo ne otkrije vrijednost čistoće. Moli, sve dok radnici u mass medijima ne počmu promicat kršćansko prikazivanje braka i obiteljskog života. Moli sve dok moralni principi kršćanstva ne počmu djelovat kao kvasac u društvu i da donose većem poštovanju ljudskog života.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

3. dan

Sveti Toma primjeru poniznosti

Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen. (Mt, 23,12)


Sveti Toma Akvinski i Summa

Sveti Toma, kao mladog studenta kolege su te nazivale «nijemim volom». Ne samo da si bio inteligentniji od njih, nego si napade podnosio strpljivo i bez da im se suprostaviš. Bio si obdaren čistim razumom, ali si isto prepoznao da je izvor svakog dara Bog.
Ponizno si podnosio svoju ovisnost o Bogu moleći ga da te prosvjetli, zato što si htio djelovat samo za njegovu slavu.

Sveti Toma, moli za mene da i ja naučim uvijek djelovat s poniznošću, a nikad sa praznom željom da budem cjenjen od drugih. Pomozi mi da tražim samo Božju slavu i da djelujem uvijek nadahnut dobrim namjerama. Učini da postanem ponizan sada, a moja djela neka vječno sjaju u nebu kao nebeske zvijezde.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

4. dan

Sveti Toma, u službi Istine

Nego, istinujući u ljubavi da poradimo te sve uzraste u Njega koji je glava Krist (Ef 4,15)


Sveti Toma Akvinski

Sveti Toma ti si posvetio svoj život u traženje Istine i podučavanju drugih. Posvetio si svoj razum Bogu da bi prodro što dublje u Božju Riječ. Tvoji darovi teologa i filozofa te ubrajaju u najveće doktore Crkve. U svojim raspravama koristio si istinu kao glavno oružje i s poštovanjem si gledao svakog tko ti je proturiječio.

Probudi u meni veliku ljubav za Istinom. Pomozi mi da se približim Božjoj Riječi, da uzmem od nje najpotrebnije za moje duhovno uzdignuće. Drži me uvjek vezanim u istini i nedopusti da ikad odem putevima lažnih nauka.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

5. dan

Sveti Toma, zapaljena ljubavi za Presvetim Sakramentom

Reče im stoga Isus: »Zaista, zaista kažem vam ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove nemate života u sebi!» (Iv 6,53)


Sveti Toma Akvinski

Sveti Toma, ti si imao veliku ljubav za Isusom prisutnom u Svetoj Euharistiji, te si provodio mnogo vremena klanjajući se ispred Presvetog Sakramenta. Jednom si rekao da više naučiš stojeći ispred svetohraništa nego u višesatnom učenju. Crkva ti je zahvalna za prelijepe euharistijske pjesme koje si sastavio na zahtjev pape Urbana IV., a povodom tek ustanovljenog blagdan Tijelova.

Moli te daj, da i ja mogu bit zapaljen gorućom ljubavi za Svetu Euharistiju. Pomozi mi da uvjek pobožno prisustvujem svetoj Misi, primajući Svetu Pričest sa velikom zahvalnošću, i da posjećujem Isusa prisutnog u svetohraništu. Daj da kroz druženje s Gospodinom u Euharistiji moje srce može rasti ljubavlju za Boga i bližnjeg.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

6. dan

Sveti Toma, priznavaoče ljubavi

«Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se: nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo, ne raduje se nepravdi, a raduje se istini;» (1 Kor.13,4-6)


Sveti Toma Akvinski

Sveti Toma, cijelog svog života bio si voljen zbog ljubavi koju si iskazivao prema drugima. U sveučilišnim raspravama nisi htio ismijavat one koji su raspravljali s tebom nego si ih poštovao i ljubio. Pokazivao si interes za potrebe drugih.

Pomozi mi da se i je učvrstim u ljubavi za Bogom i bližnjim, držeći se uvijek Isusovih riječi: »Po ovome će svi znat da ste moji učenici ako budete imali ljubavi jedni prema drugima» (Iv 13,35).

Pomozi mi da prakticiram ljubav na ispravan način; da se ne zaustavim samo na riječima nego da posvjedočim i s žrtvom. Neka tvoja ljubav i milosrđe krenu od mene i moje obitelji i neka se proširi na sve one koje susrećem.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen

7. dan

Sveti Toma, branitelj Crkve

«… Crkva Boga živoga, stup i uporište istine» (1 Tim 3,15)


Sveti Toma Akvinski

Sveti Toma, kao mlad naučio si ljubiti Crkvu tvoju duhovnu kuću. U svom naučavanju i knjigama nastojao si objasniti i obraniti nauk Crkve. Ti si shvaćao da prava mudrost se nalazi u dopuštanju da budemo poučeni od Crkve, zato što je Isus obećao da je Duh Sveti uvijek s njom i da će je uvijek voditi k pravoj istini.

Na kraju svog života si rekao; »Naučavao sam i pisao mnogo… po mojoj vjeri u Krista i svetu Katoličku Crkvu, kojoj ja na prosudbu stavljam sve svoje naukovanje».

Zauzmi se za današnju Crkvu da naraste još jača i da donosi još više duhovnih plodova svijetu. Daj nam svetih svećenika, redovnika, redovnica, laici i da svi postanu sol zemlje i svjetlo svijeta.
Blagoslovi Papu u svom zadatku da vodi Crkvu i učini ga svjedoko Evanđelja koje će obnoviti lice zemlje. Učini da se svi teolozi posvete istraživanju bogastva katoličkog nauka te da otkrivaju i pokazuju istinu za dobro vjernika.

Molim te i za misionare koji brane Evanđelje. Neka se obnovi cijela Crkva pod vodstvom Duha, i nek postane djelotvorni Kristov svjedok u svijetu.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen

8. dan

Sveti Toma,učitelju molitve

U molitvi ustrajte, bdijte u njoj u zahvaljivanju! (Kol 4,2).


Sveti Toma Akvinski – Crivelli

Sveti Toma, ti si znao da je molitva izvor znanja i tako si provodio duge sate u razgovoru s Bogom. Molitva je postala tvoj život. Svaki put kad bi naišao na neki nepremostivi teološki problem ti si molio Boga da te prosvjetli. Sada gledaš Boga licem u lice.

Posreduj za mene sve dok ne postanem osoba duboke molitve. Daj mi milost da mogu uvijek moliti u poniznosti, nadi i postojanosti. Pomozi mi da rastem u duhu molitve, sve dok moj život ne postane molitva. Daj da uvjek nastojim tražiti lik živog Boga.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

9. dan

Sveti Toma zaštitniče teologa

… u njemu se obogatiste u svemu – u svakoj riječi i svakom spoznanju. (1Kor 1,5)


Sveti Toma Akvinski – Beato Angelico

Sveti Toma, Bog te je pozvao da veliki dio svog života provedeš u akademskim istaživanjima, prvo kao student, a poslije kao profesor teologije. U tvom poslu profesora želio si pomoći svojim studentima da primjene u svoje živote ono što si ih učio. Ti si shvaćao da znanost služi da bi približila ljude Bogu. U svom naučavanju proglašavao si istinu pomažući svojim studentima da postanu bolji kršćani.

Posreduj za sve studente, za one koji nailaze na poteškoće u učenju i za one koji uspješno studiraju. Moli da svi budu otvoreni istini i da joj sve više težu. Da da svi rastu u nauku upoznajući Boga i osposobljavajući se u davanju svojih usluga braći i sestrama po volji Božjoj.
Sveti Toma posreduj posebno za teologe sve dok njihove nauke i istraživanja ne dođu u još dublju spoznaju Objave, i da se podrede uvijek sudu Crkve. Učini da njihovi životi uvjek odrazuju svetost Riječi Božje koju traže.

Molitva:

Sveti Toma Akvinski, zaštitniče studenata i katoličkih škola. Zahvaljujem Bogu što ti je podario darove razuma i znanja koje si koristio za podizanje Crkve u ljubav.

Zahvaljujem Bogu i na velikom broju i bogastvu teoloških djela što si nam ostavio napisana. Nisi bio samo veliki učitelj, nego i čovjek velikih vrlina koji je želio da mu svetost ispuni srce. Iako te ne mogu slijedit u znanstvenim istraživanjima, mogu te slijedit u poniznosti i ljubavi što su označile tvoj život, kako kaže sveti Pavao «ljubav je najveći dar» dan svima.

Moli za mene da mogu rasti u svetosti i milosrđu. Moli za sve katoličke škole i za one koje ih pohađaju i u njima podučavaju. Posebno te molim podaj mi milost koju te tražim u ovoj devetnici (sad reci svoju nakanu). Amen.

© Župa sv. Vida i sv. Jurja Mađarevo | Dizajn: NiV